BLOG

Kupno mieszkania za gotówkę - czy to się opłaca?
Data dodania: 05/04/2024
Kupno mieszkania za gotówkę - czy to się opłaca?

Nie od dziś wiadomo, że zakup nieruchomości, szczególnie na rynku pierwotnym, to dobra inwestycja, pozwalająca w bezpieczny sposób pomnażać swój kapitał. Jeśli dysponujemy więc odpowiednią ilością gotówki, warto pieniądze te zainwestować właśnie w mieszkanie, nawet jeśli aktualnie nie planujemy przeprowadzki do nowego lokum. W ten sposób nasze oszczędności nie będą tracić na wartości, np. w wyniku inflacji. To, że kupno mieszkania za gotówkę się po prostu opłaca, potwierdzają także statystyki, z których jasno wynika, że obecnie większość tego typu transakcji odbywa się właśnie za gotówkę, a nie w oparciu o kredyt hipoteczny. Co więcej, z roku na rok wzrasta udział transakcji gotówkowych względem tych finansowanych kredytem hipotecznym.

Zakup mieszkania za gotówkę - szybko i wygodnie

Finansując kupno nieruchomości bez zaciągania kredytu hipotecznego całą transakcję zrealizujemy w możliwie krótkim czasie. Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania za gotówkę i nasz limit na przelew za pośrednictwem bankowości elektronicznej jest wystarczająco wysoki, cała procedura zakupowa odbędzie się bez jakiejkolwiek wizyty w banku! W przypadku kredytu hipotecznego załatwienie niezbędnych formalności wymaga nieco częstszych wizyt w placówce oraz innych form kontaktu, np. poprzez e-mail. Dobrze też wesprzeć się wtedy wiedzą i doświadczeniem doradcy kredytowego.

Płacąc gotówką oszczędzasz nie tylko czas, lecz także pieniądze

Dla wielu osób niewątpliwie dużą zaletą kredytu hipotecznego może być fakt, że nie trzeba dysponować od razu całą kwotą niezbędną do zakupu własnego “M”. W zależności od oferty wystarczy bowiem 10% - 20% wartości nieruchomości na wkład własny. Jeśli jednak stać nas na kupno mieszkania za gotówkę oszczędzimy przede wszystkim na odsetkach. Poza tym nie będą nas też dotyczyć wahania na rynku, a co za tym idzie, zmienna stopa oprocentowania i zmieniająca się wraz z nią wysokość miesięcznych rat.« Wróć